Domů / Nosiče pro miminko
Šátek Vatanai 4,5 m - 1
Šátek Vatanai 4,5 m - 2
Šátek Vatanai 4,5 m - 3
Šátek Vatanai 4,5 m - 4
Šátek Vatanai 4,5 m - 1/4Šátek Vatanai 4,5 m - 2/4Šátek Vatanai 4,5 m - 3/4Šátek Vatanai 4,5 m - 4/4

Šátek Vatanai 4,5 m

Kód: VATANAI001
Výrobce: VATANAIVATANAI
Produkt již není v prodeji

výhody nákupu:

Doprava zdarma
nad 3 500 Kč
100 % garance originálního zboží
Šátek Vatanai 4,5 m

Originální v Čechách vyrobený šátek. Setkaný z vysoce kvalitní 100% bavlněné příze obarvené zdravotně nezávadnými barvami.
Šátek je atestován na zdravotní nezávadnost pro děti ve věku do 3 let.
záruka: 3 roky

rozměry :

Šířka je 70 cm před vysrážením, okolo 65 cm po vysrážení. Délkou se myslí délka celé jedné strany. Někteří výrobci uvádějí délku před vysrážením, šátek se pak po vyprání srazí zhruba půl metru (u šátků Vatanai uvádíme délku po vysrážení). Délku šátku volíte podle typu úvazů, které jste se rozhodli používat a vaší velikosti. Obvykle jsou šátky dlouhé 2,5 až 5 metrů.

tvar :

Nejvýhodnější tvar pro šátek je kosodélník. Například 4 m dlouhý šátek (po vysrážení) je střižen ze 4,30 m dlouhé látky. K vázání pak využijete celou tuto látku, protože ještě i cípy šátku uvážete do uzlu. Pokud bude šátek zakončen rovně, na úplném konci už uzel neuvážete. Ze šátku tvaru kosočtverce tedy uvážete víc, než ze stejně dlouhého šátku střiženého rovně. Navíc cípy šikmo střižené po uvázání líp splývají a působí ladněji.

vlastnosti materiálu :

Šátek musí pružit příčně, aby se dal dobře tvarovat. Některé šátky pruží i po osnově nebo útku. Není to nutné, ale ani na závadu. Další důležitá vlastnost je "klouzavost" látky. Když je příliš hladká, nedrží šátek dobře na dítěti, což velmi znesnadňuje vázání. Pokud není dost hladká, špatně se dotahuje uzel. Výrobce šátku by měl zaručit vyváženost těchto vlastností. V neposlední řadě také musí ručit za zdravotní nezávadnost látky, což vyloučí přítomnost tak nebezpečných látek, jako je volný formaldehyd, těžké kovy apod. Stejně jako u jiného zboží jsou šátky více či méně kvalitní. Vodítkem pro rodiče může být délka poskytované záruky.

obšití :

Je důležité, aby podélné okraje šátku byly založeny a obšity (nejlépe pružným stehem). Jedině tak se kraje látky, které jsou při nošení nejvíce namáhány, nevytahají. Jejich vytahání výrazně snižuje funkčnost šátku, který pak lze jen těžko uvázat tak, aby správně podpíral tělo dítěte.


Časté otázky:

Není moc složité naučit se šátek vázat? Naučím se to i já?

Šátek se naučí vázat úplně každý. Učíte se více způsobů vázání, na rozdíl např. od klokanky, kde je dán jediný. V souhrnu Vám tedy bude trvat déle naučit se je všechny. Na druhou stranu pro každý věk je vhodný jiný úvaz, takže se je učíte postupně. Pokud šátek pořizujete pro větší dítě a chcete používat okamžitě více úvazů, naučte se třeba dva týdně. K šátku Vatanai je přiložen podrobný návod (nejvýhodnější je si ho při učení připnout na zrcadlo), a pokud i přesto budete mít nějaké pochybnosti, můžete se na nás telefonicky obrátit.

Uvážu dítě do šátku bez pomoci další osoby?

Ano. Jeho kouzlem je to, že jste s ním zcela soběstační a přitom máte spoustu možností, jak ho použít.

Není v šátku dítě příliš zkroucené, nemůžu mu poškodit páteř?

Tuto otázku často slýchám v případě těch nejmenších miminek. Miminko je devět měsíců v břiše matky bezpečně skryto ve své těsné schránce, schouleno do klubíčka a houpáno přirozeně tím, jak se matka pohybuje. Pak se narodí a všechny vjemy - zima, teplo, hluk, ostré světlo, hlad, žízeň... - jsou pro něj nové. Když mu dopřejeme alespoň část vjemů které zná, usnadníme mu začátek mezi námi. Pro miminka je nejvhodnější úvaz typu kolíbka, který připomíná pobyt v mámině bříšku (miminko je skulené do klubíčka těsně na mámině těle, takže může vnímat tu známou vůni, tep srdce i rytmus pohybů, které tak dobře zná). Hlavička je v něm podepřena látkou a tudíž nedochází ke stlačování obratlů (jako v klokankách). Proto je to také jeden z mála způsobů přenášení novorozence, které vám doporučí fyziolog.

Nebudou mě bolet záda?

Domorodci běžně nosí ještě i čtyřleté děti, ale jsou také nepochybně fyzicky zdatnější. Když po porodu vyměníte průměrných 12 kg navíc za čtyřkilového novorozence, mělo by se vám ulevit. Pak dítě přibývá na váze kontinuálně a vaše tělo si postupně přivyká. Různí lidé unesou různou váhu. Přiléhá-li dítě v šátku těsně na vaše tělo, těžiště se vychýlí méně. Tím pádem je nošení méně namahavé. Další možnost, jak si ulevit, je změnit typ úvazu, a tím přesunout zátěž.

Do jakého věku dítěte lze šátek používat?

Dokud vás těší své dítě nosit a dokud to baví vaše dítě. Evropské děti se nosí v průměru dva a půl roku.

Mám X měsíců staré dítě. Má ještě smysl si pořídit šátek?

Nejstaršímu dítěti, jehož mamice jsem pomáhala sehnat šátek, když ještě nebyl volně ke koupi, byl rok a čtvrt. Jejich šátek je stále hodně používaný. Nedávno si koupila šátek Vatanai maminka dvouletého dítěte, kterou už nebavilo celý den vozit sebou kočárek, aby se její syn mohl dvakrát na chvíli svézt. Samozřejmě v něm ještě hodlá nosit svoje další děti.

Nemůže mi dítě ze šátku vypadnout? Nemůže se uzel rozvázat?

Tyto "závady" se můžou objevit u některých levnějších šátků, které koupíte v zahraničí, nebo pokud použijete látku, která nebyla vyrobena pro nošení dětí. Jako u kteréhokoliv jiného zboží existují kvalitnější a méně kvalitní značky. Všechny naše šátky vyrábíme z takových materiálů a takovým způsobem, abychom těmto problémům předešli. Snažili jsme se vyrobit kvalitní a přitom dostupný šátek. V jeho případě jsme dali přednost kvalitě před množstvím desigů.

Neomezím motorický vývoj dítěte tím, že je nosím? Vždyť dítě přece potřebuje volnost.

V šátku nošené děti těsně přiléhají na matčino tělo. Sebemenší matčin pohyb stimuluje jejich pohybový aparát a nutí je "vyvažovat". Proto také bývají šátky léčebně využívány fyzioterapeuty. Miminka nošená v šátku mívají mnohem lepší stabilitu než ostatní stejně staré děti.